Znaki przeciwpożarowe
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, sprzęt przeciwpożarowy oraz wybrane elementy instalacji gazowej i elektrycznej muszą być odpowiednio oznaczone. W tym celu stosuje się znaki ostrzegawcze pożarowe. Oznakować w ten sposób należy między innymi wszystkie elementy zawory, przyciski alarmowe, telefony bezpieczeństwa, wyłączniki prądu oraz inne elementy związane z ochroną przeciwpożarową.
Znaki ppoż – co przedstawiają?
Poszczególne znaki pożarowe w większości przypadków mają na celu wskazanie konkretnego sprzętu, dostępnego w miejscu ustawienia znaku. Z tego powodu spotykamy na nich najczęściej piktogramy przeciwpożarowe, które prezentują takie sprzęty, jak przykładowo drabina pożarowa, koc przeciwpożarowy, gaśnica, nawodniony pion hydrantowy czy wózek gaśniczy. Ponadto mogą one informować o zakazie używania dźwigu w przypadku pożaru, gaśnicy do gaszenia sprzętu komputerowego stacjonarnej baterii lub instalacji przeciwpożarowej, lub potrzebie ręcznego uruchomienia systemu przeciwpożarowego.
Znaki ochrony przeciwpożarowej przede wszystkim służą osobom przebywającym wewnątrz budynku lub pomieszczenia, w przypadku wystąpienia pożaru, część z nich jednak potrzebna jest przybyłym na miejsce strażakom, w celu prawidłowego i sprawnego przeprowadzenia akcji ratunkowej. Właśnie dlatego konieczne jest oznaczenie takich miejsc, jak przyłącze dla straży pożarnej, hydrant zewnętrzny, przeciwpożarowy wyłącznik prądu czy przeciwpożarowy zbiornik wody. Odpowiednie oznakowanie miejsc i urządzeń ma realny wpływ na przebieg akcji w przypadku wystąpienia pożaru, a tym samym może przyczynić się do uratowania nie tylko osób, ale także sprzętu i innych ruchomości znajdujących się w zajętych ogniem pomieszczeniach.