Oznakowanie substancji chemicznych (LA)
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, substancje chemiczne powinny być w odpowiedni sposób nie tylko zabezpieczane i przechowywane, ale także wymagają właściwego oznakowania. Z tego powodu powstały znaki BHP, których zadaniem jest właśnie oznakowanie substancji chemicznych. W naszej ofercie dostępne są one między innymi jako naklejki LA, które mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Materiały, z jakich wykonane są te znaki, gwarantują długą trwałość oznaczeń.
Oznaczenia substancji chemicznych – co przedstawia?
W zależności od tego, z jaką substancją chemiczną mamy do czynienia, oznaczenie substancji chemicznych powinno w prosty i przejrzysty sposób wskazywać nie tylko na samo zagrożenie, ale i na jego rodzaj. W zależności od sytuacji będziemy mieć zatem do czynienia ze znakami wskazującymi na substancje łatwopalne, szkodliwe, żrące, toksyczne czy też niebezpieczne dla środowiska.
Przyglądając się, jakie są najczęściej stosowane piktogramy substancji niebezpiecznych, wskazać należy między innymi znaki z trupią czaszką i skrzyżowanymi kośćmi, oznaczone dodatkowo literą T lub znakiem T+. Wskazują one odpowiednio na substancję wysoce toksyczną lub skrajnie toksyczną. Analogiczny podział, wraz z piktogramem płomienia i literą F, znajdziemy na znakach oznaczających substancję wysoce łatwopalną i skrajnie łatwopalną. Szeroki krzyżyk z kolei wraz ze znakiem literowym powyżej oznacza substancję szkodliwą (Xn) lub substancję drażniącą (Xi).
Wśród pozostałego oznakowania substancji chemicznych wskazać należy między innymi na specjalne piktogramy, wskazujące na substancję żrącą, substancję wybuchową, substancję utleniającą, substancję niebezpieczną dla środowiska, a także rozpoznawane przez wszystkich znaki substancji radioaktywnej oraz substancji stwarzającej zagrożenie biologiczne.
Oznaczenia substancji niebezpiecznych – wygląd znaków
Wszystkie piktogramy chemiczne, oznaczające niebezpieczne substancje, mają charakterystyczny wygląd i kształt. Oznaczenia te bowiem przyjmują formę kwadratu o czarnym obramowaniu oraz rzucającej się w oczy, pomarańczowej tarczy. To właśnie na niej znajduje się dużych rozmiarów czarny piktogram, umieszczony centralnie pośrodku tablicy.
Dzięki takiej szacie graficznej oznaczenie substancji niebezpiecznych jest widoczne z oddali, z racji zachowania jaskrawych i kontrastowych barw. Co więcej, rozmiar samego piktogramu na tarczy sprawia, że znaki te są bardzo czytelne i nie sposób z daleka pomylić je z innymi oznaczeniami. Wpływa to z pewnością na bezpieczeństwo wszystkich osób, pracujących z tego typu substancjami chemicznymi.